Welcome travelers!

Natural Born Vagabond™ is a bilingual (English and Polish) site devoted to travel photography and journalism. Here you can find images and articles from our remote travels. The ambition of the creators is to share the best stories with those who crave wilderness and adventure. If you would like to share your opinions or travel stories please contact us via e-mail.

Featured

Krótki przewodnik po Seulu.

Seul - Dusza Azji Wschodniej

Żywe ośmiornice jako danie główne, osiemdziesięciogodzinny tydzień pracy oraz występy karaoke do piątej rano… To dosyć stereotypowy obraz stylu życia, poza którym raczej niewiele wiemy o mieszkańcach Korei Południowej. Zaintrygowani popularnością K-popowego utworu : „Gangnam Style” postanowiliśmy przekonać się osobiście w czym tkwi dzisiejszy fenomen Seulu, zwanego też Duszą Azji. Tekst i fotografie Dominika D.

12 powodów dla których warto pojechać do Korei Południowej:

  1. Już w tej chwili Korea Południowa jest na 25 miejscu na liście najbardziej popularnych krajów świata, a nakłady finansowe na turystykę rosną z roku na rok.
  2. W 2018 roku Korei Południowej odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
  3. Seul nie bez kozery zwany jest duszą Azji Wschodniej, bliskość Chin i Japonii sprawiają, iż krajobraz kulturalno społeczny kraju jest niezwykle bogaty.
  4. Koreańczycy cenią sobie swoją odrębną kulturę, folklor i historię. W samym Seulu znajdziemy około 200 niezwykle ciekawych muzeów i galerii.
  5. Kraj jest bardzo bezpieczny i doskonale zorganizowany, podróżuje się tu łatwo i wygodnie nawet z całą rodziną.
  6. Doświadczenie kultury Wschodu jest tu niezwykle łatwe i bezstresowe. M.in. popularne są tu tzw. Temple Stays – wakacje w świątyniach buddyjskich/konfucjańskich rozsianych na terenie kraju wśród egzotycznych terenów zielonych połączone z programem kulturalnym, jogą, medytacją, ceremonią parzenia herbaty, tradycyjnymi posiłkami oraz treningami sztuk walki Taekwondo.
  7. Nie do przecenienia jest Koreański wpływ na światową kulturę masową, warto przyjrzeć się bliżej zjawiskom: K-pop, koreańskim produkcjom telewizyjnym tzw. Korean Drama Series oraz przemysłowi filmowemu.
  8. Seul znany jest również pod mianem miasta festiwali, odbywa się tu ponad 100 różnorodnych festiwali w roku!
  9. Korea Południowa słynie również z doskonałych zakupów i szykownych domów mody. Znajdziemy tu doskonałą ceramikę i rękodzieło, pięknie pakowane herbaty, wspaniałe tkaniny, najnowszą elektronikę, oraz słynny leczniczy żeńszeń (ang. ginseng).
  10. Korea Południowa to również raj dla smakoszy i miłośników życia nocnego, Koreańczycy sami nazywają się Słowianami wśród Azjatów (ze względu na swe zamiłowanie do biesiad i alkoholu).
  11. W okolicach metropolii Busan znajdują się tu również wspaniałe kurorty nadmorskie i kwitnie scena rozrywkowa.
  12. Sąsiednia Korea Północna to również niezwykła ciekawostka turystyczna (sic!) Można się tam wybrać na krótką wycieczkę!
Krótko mówiąc, Korea Południowa jest prawdopodobnie najdogodniejszym państwem dla turysty pragnącego odkryć kulturę Wschodu w sposób łatwy i przyjemny bez stresu związanego z wizytą w kraju trzeciego świata.

Seul Widokowka

Kilka faktów:

Seul to sędziwe miasto o barwnej, ponad 600-letniej, historii i nieustannie zmieniającym się krajobrazie, w którym harmonijnie stapiają się umiłowanie tradycji oraz nowoczesność. Zielone enklawy urokliwych parków skupione wokół kompleksów pałacowych i wzgórz urozmaicających horyzont uzupełniają hiper-dynamiczne dzielnice pełne drapaczy chmur ze szkła i stali. Ruchliwe ulice Seulu po obu stronach rzeki Han-gang (gang oznacza w jęz. koreańskim: rzeka) pełne są luksusowych centrów handlowych, barów, restauracji i jadłodajni, a wiecznie żywy handel uliczny dodaje uroku współczesnej architekturze.

Populacja Seulu wynosi obecnie blisko jedenaście milionów mieszkańców co stanowi ponad jedną piątą ludności kraju. Pomimo szybkiego wzrostu ludności i znakomitego rozwoju miasta, doskonale zaprojektowana infrastruktura i komunikacja publiczna ułatwiają nawigację w tej gigantycznej metropolii. Przyjezdnych może zaskoczyć świetna organizacja i czystość jakie panują w mieście. Większość Koreańczyków kocha swoją stolicę i w miarę możliwości stara się ją odwiedzać co najmniej kilka razy w roku.

Burzliwa historia Korei ubiegłego wieku to czterdziestoletnia okupacja japońska, podział kraju na Koreę Północną i Południową, brutalna wojna koreańska na początku lat pięćdziesiątych oraz lata protektoratu wojsk amerykańskich. Dopiero Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku zaznaczyły Seul na globalnej mapie współczesnego świata, a Puchar Świata zorganizowany wraz z Japonią w 2002 roku wprowadził kraj w dynamiczny 21 wiek. Warto zauważyć, iż pomimo blisko półwiecznej obecności Amerykanów w kraju, Koreańczycy przyjęli jedynie wpływy, które sami uznali za pożyteczne. Stworzyli m.in. własną wersję American Dream – snu o sukcesie. Dzisiaj, społeczeństwo Seulu jest bardzo konkurencyjne, na rynku pracy liczy się nie tylko wykształcenie i całkowite oddanie pracy ale również wygląd fizyczny. (Stąd ogromny popyt na operacje plastyczne rośnie w zatrważającym tempie.) Jedna z oznak nowej demokracji to demonstracje polityczne i protesty w centrum stolicy, które odbywają się dosyć regularnie.

Progresywna gospodarka Korei Południowej z wielką liczbą uznanych w świecie marek podbija międzynarodowe rynki. Znamy doskonale elektronikę firmy Samsung, sprzęt LG oraz samochody marki Hyundai czy Kia. A przecież jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku kraj był tak ubogi, iż dzieci masowo oddawano do adopcji zagranicznej. Obecnie dochód narodowy brutto (DNB) Korei przekracza 25.000 dolarów i jest to jedna z wiodących na świecie ekonomii. Korea zawdzięcza swój szybki rozwój niezwykłej przedsiębiorczości i pracowitości mieszkańców. Koreańczycy cenią sobie doskonałe wykształcenie z naciskiem na nauki ścisłe i są obecnie prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym technologicznie narodem na świecie. Co ciekawe, również starsze pokolenie dotrzymuje kroku postępowi i w pełni cieszy się nowinkami IT.

Turystyka w kraju rozwija się wraz z postępem ekonomicznym. Ok. 10 lat temu wizyty w Korei Południowej stały się bardzo popularne wśród Japończyków. Obecnie kraj odwiedzają masowo turyści z Chin, którzy przywożą tu i wydają miliony dolarów w ekskluzywnych domach handlowych. Chociaż nie zobaczymy tu zbyt wielu Europejczyków większość kierunkowskazów i znaków informacyjnych posiada obok nazw koreańskich i chińskich tłumaczenia na język angielski.

Chyba bez przesady będzie stwierdzenie, iż zakupy stanowią sport narodowy każdego szanującego się Azjaty.
W Seulu nie da się nie zauważyć licznych placówek ogromnego konglomeratu Lotte Group(Do najważniejszych dziedzin działalności tej korporacji należą handel, przemysł spożywczy, usługi finansowe, budownictwo, parki rozrywki, hotele, petrochemia oraz sport.) Będąc w śródmieściu warto zajrzeć do Lotte Department Store oraz mieszczącej się w nim sekcji bezcłowej: Lotte Duty Free. (Nasze zakupy zostaną stąd dostarczone na lotnisko bezpłatnie.)

Koreańczycy wydają się postępować według starej dobrej zasady: “One eye on the past, and the other on the future”, co oznacza zachowanie równowagi pomiędzy przeszłością i przyszłością w rozwiązywaniu  problemów doczesnych. Obok siebie funkcjonują tu Buddyści i Chrześcijanie, w tym spora grupa protestantów i katolików. Co ciekawe, dawne wierzenia oraz elementy szamanizmu ludowego są ciągle żywe w tym nowoczesnym społeczeństwie, a konfucjańskie reguły wprowadzone wraz z założeniem królestwa Joseon w 1392 roku, ciągle mają tu wpływ na normy zachowania. Wyznanie synowskiej pobożności, szacunku dla starszych, hierarchii społecznej i patriarchatu są dzisiaj równie ważne jak w XIV wieku.

K-pop (gatunek koreańskiej muzyki popularnej) i K-dramas (telenowele koreańskie) stały się jednym produktów eksportowych Korei Południowej. Zjawisko tzw.: koreańskiej fali (zwanej też hallyu czy też w jęz. ang. Korean Weave) zapisało się nie tylko w kulturze masowej Azji Wschodniej ale i na światowych scenach przemysłu rozrywkowego. Najbardziej wyrazistym przykładem jest tu PSY z megahitem Gangnam Style, który pobił rekord oglądalności na kanale Youtube z blisko dwoma miliardami wyświetleń.

[Koreańska kinematografia słynie szczególnie ze względu na specyficzny gatunek horroru, w którym częstym motywem jest kobieta upiór. Wiele premier filmowych odbywa się tu latem, Koreańczycy uważają, iż gęsia skórka o jaką przyprawiają straszne sceny filmowe chłodzi doskonale w czasie upałów. Jednym z klasycznych obrazów koreańskich jest “Oldboy” reżyserowany przez Park Chan-wook, który zachwycił Quentina Tarantino.]

Seul – miasto festiwali.

Rocznie odbywa się w Seulu ponad sto festiwali artystycznych, muzycznych, kulturalnych czy technologicznych. Do najbardziej znanych festiwali należą:

Na terenie miasta znajduje się blisko dwieście teatrów. Polecamy wizytę w teatrze Chongdong Theater, który ma w repertuarze tradycyjne przedstawienia muzyczne reprezentatywne dla bogatego koreańskiego folkloru. Warto również odwiedzić:

Tradycyjna kuchnia koreańska.

Sztuka jedzenia należy w Korei do bardzo istotnych społecznych rytuałów, w związku z tym na brak restauracji w Seulu nie można narzekać i każdy może znaleźć tu coś dla siebie.
Do najważniejszych potraw należą tu owoce morza. Słynne żywe ośmiorniczki lub mątwy wymagają szczególnej odwagi, ale już na parzone małże i kraby mogą skusić wszyscy. Mięsa z tradycyjnego grilla węglowego warte są oddzielnej wycieczki do wyspecjalizowanych restauracji  gdzie paleniska wmontowane są w stoły jadalne. Należy tu również wspomnieć, iż dania główne podawane są w restauracjach z serią interesujących przystawek. Przystawki są uzupełniane w miarę jedzenia, a do rachunku będą doliczone tylko główne dania wybrane z menu.

Korean barbeque

Żaden prawdziwie koreański posiłek nie może obyć się bez kimchi – przystawki w postaci sfermentowanych warzyw w ostrym paprykowym sosie. Najbardziej popularna jest tu kapusta pekińska, ogórki i rzodkiew ale zdarzają się również inne warzywa. Znajdziemy tu również ogromny wybór dań z makaronem pod różna postacią oraz pierożki. Wegetarianie docenią zapewne dostępne prawie wszędzie placuszki jajeczne jeon podawane w różnych formach z zieloną cebulką, grzybami, korzeniem lotosu, oberżyną, ziemniakami i oczywiście kimchi. Do tradycyjnych dań należy samgyetang: żeń-szeniowy rosół z całego kurczaka faszerowanego ryżem.

Koreańczycy mają we krwi długo-godzinny dzień pracy. Lubią się też bawić i śmieją się, że są Rosjanami wśród Azjatów (chyba jako jedyny naród w Azji Wschodniej uwielbiają alkohol). Do tradycyjnych trunków należą soju (ryżowy alkohol – ok. 20-45%) i piwo.

Ogólna etykieta przy stole jest podobna do europejskiego savoir-vivre. W wypadku tradycyjnego posiłku gdzie siedzi się na podłodze, obowiązkowo zdejmujemy buty przed zasiadaniem do stołu. Łyżek używamy do ryżu, zup i duszonych potraw, resztę dań spożywamy pałeczkami. Tu uwaga, koreańskie pałeczki są wykonane z metalu i wymagają nie lada wprawy.
Uwaga! Nigdy nie pozostawiamy pałeczek wbitych pionowo w potrawę, jest to postrzegane jako bardzo zły zwyczaj.
Nigdy też nie polewamy alkoholu samemu sobie, jeśli polewamy naszym współtowarzyszom używamy dwóch rąk do trzymania butelki, nie uzupełniamy też kieliszków dopóki nie zostaną one opróżnione do dna.

Jeśli szukamy wygodnego miejsca na wieczorne spotkanie, oprócz barów Karaoke, warte polecenia są również restauracje Yakitori – są to bardzo popularne w Korei japońskie jadłodajnie, gdzie serwowane są drobne dania z grilla oraz sake i japońskie piwo.

Czy ma ktoś ochotę na potrawkę z psa?

Spożywanie Gaegogi – czyli psiego mięsa w Korei Południowej spotyka się w ostatnich latach z krytyką zarówno na arenie międzynarodowej jak i wewnątrz kraju. Popularność tego, wątpliwego dla nas, specjału jest uwarunkowana w Korei historycznie i kulturowo. Podobnie jak w innych krajach Azji Wschodniej np.: w Chinach czy na Filipinach rozróżnia się tu dwa rodzaje psów: 1. psy domowe, do których należą zwykle psy rasowe, oraz 2. psy hodowane na potrzeby spożywcze tzw.: Nureongi lub inaczej: Hwangu. Psie mięso serwowane jest najczęściej pod postacią potrawki zwanej Bosintang lub inaczej Gaejang-guk. Potrawy z psiego mięsa tradycyjnie uważane są za ochładzające w okresie letnim oraz za pożywienie… poprawiające męskość.
Żarty na ten temat są raczej nie na miejscu.
Jeśli bardzo chcemy spróbować potrawy z psa musimy zasięgnąć języka u mieszkańców Seulu, którzy być może będą w stanie pokierować nas do właściwej restauracji.

Co i jak zwiedzać w Seulu?

Miasto jest niezwykle różnorodne, można tu spędzić tydzień i prawdopodobnie nie nudzić się ani chwili. Wiele atrakcji znajduje się przy dogodnie położonych stacjach metra, nawet przy całodniowych wycieczkach z dojazdem do atrakcji raczej nie będzie problemu. W Seulu znajdują się dziesiątki muzeów oraz niezliczone galerie sztuki współczesnej.

Ze względu na bardzo rozległe terytorium miasta proponujemy planować zwiedzanie z podziałem na dzielnice, w Seulu znajduje się 25 głównych rejonów administracyjnych zwanych gu, które podzielone są na mniejsze osiedla, czyli dong, warto się z nimi zapoznać przed planowaniem podróży, ułatwi nam to nawigację w mieście. Zaraz po przylocie warto się też zaopatrzyć w mapę miasta, najlepiej sprawdzają się tu mapy dwujęzyczne: angielsko-koreańskie. Na terenie Seulu znajdziemy wiele punktów informacji turystycznej, często spotkamy tu również „patrole” wolontariuszy ubranych w charakterystyczne czerwone stroje, udzielających informacji po angielsku. Wiele kompleksów muzealnych i pałacowych oferuje grupowe zwiedzanie z przewodnikiem w ramach zakupionego biletu.

1. Śródmieście.
Dzielnica Jung-gu to historyczne centrum Seulu, dzisiaj znajduje się tu prężne centrum finansowo-handlowe kraju, liczne zabytki, teatry i muzea. Rejon Myeong-dong to mekka zakupów, znajdziemy tu mnóstwo sklepów i ulicznych straganów oraz stoisk z tanim jedzeniem przyrządzanym na poczekaniu. Znajduje się  tu również Insa-dong, popularne osiedle pełne sklepików z antykami i upominkami, restauracji i tradycyjnych herbaciarni. Warto przespacerować się wzdłuż Cheonggyecheon-ro, jest to, ponad 8 kilometrowy strumień z pięknie zaprojektowanym terenem rekreacyjnym w samym centrum miasta. W rejonie strumienia znajdziemy również wiele restauracji i barów czynnych do późna w nocy.
Rejon ten znajduje się pomiędzy stacjami metra Anguk i Euljiro.

2. Zabytkowa część miasta.
Dzielnica Jongno-gu uważana jest za serce i twarz Korei Południowej ze względu na ważną rolę polityczną, ekonomiczną, historyczną i kulturową jaką pełni w Seulu. Znajdziemy tu m.in. najważniejsze kompleksy pałacowe: Gyeongbokgung („gung” – oznacza pałac.), ze spektakularną zmianą warty i Muzeum Folkloru, oraz znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO: Changdeokgung (tzw. Wschodni Pałac) nasz ulubiony pałac ze wspaniałym kompleks ogrodowym. W tym rejonie znajduje się również konfucjańska świątynia Jongmyo, brama Sungnyemun (Namdaemun), zabytkowa Północna Wioska: Bukchon Hanok Village ( Hanok – tradycyjny dom drewniany) oraz Samchung-Dong z licznymi galeriami sztuki współczesnej i artystycznymi butikami. Warto poszukać w tej okolicy tradycyjnej herbaciarni i sprawdzić osobiście na czym polega koreański rytuał parzenia herbaty.
Zwiedzanie można zacząć kierując się na północ od stacji metra Gyeongbkgunk lub Anguk.

3. Nowe miasto.
Po drugiej stronie rzeki Han-gang znajduje się nieco młodsza część miasta z parkiem olimpijskim i kompleksem sportowym Jamsil, centrum handlowo-rozrywkowym Lotte World i największym domem handlowym w Korei Times Square. W południowej części miasta mieści się również słynna z nocnej sceny rozrywkowej dzielnica Gangnam (odpowiednik amerykańskiego Beverly Hills). Znajdują się tu liczne salony mody i kliniki chirurgii plastycznej. Szczególnie warty odwiedzin jest tu rejon Garosu-gil w Sinsa-dong, przypominający swoim stylem nowojorską dzielnicę SoHo. Wzdłuż ruchliwej ulicy obsadzonej miłorzębami znajdziemy designerskie butiki, unikatowe galerie, zaciszne kawiarnie, stylowe bary z muzyką na żywo oraz świetne restauracje. Jedna z nich to tradycyjna koreańska restauracja z nowoczesnym podejściem: Modern Bob Sang, należąca do matki piosenkarza PSY.
Aby trafić na designerską ulicę należy dojechać do stacji metra Sinsa (wyjście nr 8).

4. 26 wzgórz Seulu.
Na terenie Seulu znajduje się wiele wzgórz (san – góra), które miały ogromny wpływ na planowanie urbanistyczne stolicy. Jeśli mamy ochotę na wycieczkę pieszą lub nawet mały trekking warto sprawdzić Invang-san w Jongno-guSamgak-san w Gangbuk-guDobong-san w Dobong-guSurak-san i Bulam-san w Nowon-gu czy wreszcie Ganak-san w Gwanak-gu. Niektóre ze wzgórz są uznawane za miejsca święte, więcej informacji można znaleźć na stronie San-Shin (święte wzgórza).

5. DMZ.
Strefa zdemilitaryzowana (DMZ) to pas lądowy o szerokości 4 km., który biegnie wzdłuż granicy pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową. Oba kraje są praktycznie w stanie wojny od 1953 roku. DMZ leży zaledwie 55 km. od Seulu i można ją odwiedzić jedynie w zorganizowanej grupie. Będzie to nie lada gratka dla miłośników historii i wojskowości. Do głównych atrakcji należy Most Wolności, obserwatorium Dora (z którego doskonale widać Koreę Północną) oraz jeden z czterech tuneli, budowanych w ukryciu przez Koreańczyków z północy, prawdopodobnie z zamysłem przeprowadzenia ataku na Koreę Południową.
Szczegółowe informacje na temat wizyty w DMZ znajdują się na stronie www.visitseoul.net.

6. Krótka wycieczka do nadmorskiego miasta Busan.
Busan to drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej z piątym co do wielkości portem morskim na świecie. Panuje tu chłodniejszy subtropikalny klimat wilgotny co wraz z pięknymi plażami i kurortami sprzyja rozwojowi turystyki. Busan słynie z pięknego położenia, zabytkowych świątyń, sklepów z antykami i oczywiście doskonałych zakupów.
Podróż pociągiem z Seulu do Busanu trwa zaledwie 3 godziny.

 

Co warto wiedzieć wybierając się do Seulu?

Kiedy jechać?
W Seulu panuje wilgotny klimat kontynentalny a cztery pory roku urozmaicają krajobraz miasta. Wiosna jest tu bardzo przyjemna z mnóstwem kwitnących krzewów, a kolorowa jesień z czystym błękitnym niebem może być najlepszym czasem na wizytę w stolicy Korei Południowej. Lato jest tu bardzo ciepłe i może być nieznośnie wilgotne z dużymi opadami deszczu, zima choć dosyć sucha może być bardzo chłodna i przynosi często mroźny wiatr z Syberii. Bez znaczenia na porę roku, warto spróbować sezonowych potraw, które chłodzą lub grzeją w zależności od potrzeby.

Język
Uproszczony koreański alfabet fonetyczny hangul (han- wielki, gul-pismo) został wprowadzony w roku 1443 przez króla Sejonga Wielkiego dla upowszechnienia systemu edukacji i likwidacji analfabetyzmu. Wg oficjalnych zapisów historycznych, sam król Sejong był twórcą tego systemu, przypuszcza się jednak, iż pomagali mu w tym zadaniu zatrudnieni w sekrecie uczeni. Obecnie uważa się, iż jest to jeden z bardziej logicznych systemów pisma na świecie.
W Seulu zobaczymy również wiele nazw zapisanych w języku chińskim i angielskim. Na szlaku głównych atrakcji turystycznych nie będzie raczej problemu z komunikacją w języku angielskim.

Kultura i obyczaje
Zważywszy na uczynność i uprzejmość Koreańczyków oraz rzucające się w oczy różnice w wyglądzie jako Europejczycy będziemy raczej traktowani z pobłażliwą uprzejmością. Zostaną nam wybaczone drobne kulturalne faux-pa i prawdopodobnie nawet nie zauważymy, iż popełniliśmy towarzyską gafę.
Warto jednak wiedzieć, iż standardowe pytanie o wiek jest uwarunkowane konfucjańską hierarchią społeczną. Osoba pytająca o wiek chce się upewnić w jaki sposób powinna się do nas odnosić.
Wizytówki, upominki a czasem nawet zakupione towary w sklepie, podajemy i przyjmujemy obiema rękoma, jest to znak szacunku dla osoby, od której daną rzecz otrzymujemy. Jeśli planujemy wizytę w tradycyjnym  domu prywatnym lub świątyni, należy przygotować się na zdjęcie butów przed wejściem.

Gdzie przenocować?
W Seulu istnieje kilka rodzajów hoteli, ogromne hotele kongresowe w kategorii super deluxe i deluxe, w średnim przedziale cenowym znajdują się tzw. “innostels” oraz tradycyjne koreańskie domy gościnne, doskonałe w wypadku dłuższego pobytu. Warto poszukać zakwaterowania w tradycyjnym drewnianym domu gościnnym (tzw. hanok), w ofercie takiego pobytu znajduje się zwykle tradycyjny koreański posiłek a czasem nawet program kulturalny. W ostatnich latach popularne stały się również także pobyty w świątyniach buddyjskich, tzw. temple stays. Zakwaterowanie w świątyniach położonych zwykle na obrzeżach miasta są zwykle połączone z wprowadzeniem do medytacji buddyjskiej, kulturalnym programem i tradycyjnymi posiłkami.

Ciekawostka
Technologicznie zaawansowane toalety rodem z Japonii.
W hotelach o wyższym standardzie oraz w wielu domach prywatnych możemy się tu spotkać z zaskakującym wynalazkiem “grającej muszli klozetowej”. Wynalazek ten pochodzi z Japonii. Na pierwszy rzut oka panel elektroniczny w który wyposażona jest taka toaleta może nas nieco zaskoczyć. Do standardowych funkcji takiego urządzenia należą zwykle: podgrzewane siedzenie, funkcja natrysku oraz bidetu i suszarki. Niektóre modele mają do dyspozycji radio, odświeżacz powietrza, własne oświetlenie lub automatyczną klapę. Życzymy dobrej zabawy!

Komunikacja
Metro, autobusy oraz taksówki są bardzo dogodnym środkiem transportu. (Aby trafić do celu należy pamiętać o numerowanych wyjściach z metra.)

Internet i telekomunikacja
Darmowy dostęp do Internetu znajduje się zwykle na pocztach. Telefony komórkowe z miejscową kartą telefoniczną możemy wypożyczyć za drobną opłatą na lotniskach oraz w większości hoteli.

Lotnisko
Międzynarodowe lotnisko znajduje się w mieście Incheon oddalonym ok. 40 km. od centrum Seulu. Dojazd jest bardzo prosty, do wyboru mamy pociąg, autobusy lub taksówki. Więcej informacji: Incheon Airport

Pamiątki

W Seulu znajdziemy wiele sklepów z upominkami. Pełno tu interesujących wyrobów rękodzielniczych, pięknie zdobionej ceramiki, ręcznie wykonywanej biżuterii i wymyślnie pakowanych herbat czy żeń-szenia (ginseng) z którego doskonałej jakości słynie Korea.

Pieczęć imienna wykonana na zamówienie w Seulu.

Pieczęć imienna wykonana na zamówienie w Seulu. (Czerwona pasta w ceramicznym pudełeczku sprzedawana jest osobno.)

Do jednych z ciekawszych pamiątek należą pieczątki imienne wykonane z kamienia ozdobnego. Możemy zamówić wykonanie pieczęci na poczekaniu z imieniem lub inicjałami wykaligrafowanymi w dowolnym języku. Do tego należy zakupić tusz w postaci czerwonej pasty.
Można tu też zamówić tradycyjny strój koreański szyty na miarę, tzw. hanbok. Młode kobiety zwykle zamawiają wyszukane kostiumy z okazji zamążpójścia, ale nawet współczesne ubrania są tu często stylizowane charakterystycznym krojem: spodnie pumpy z wysokim stanem i bluzki z długim rękawem, krótko ucięte nieco poniżej mostka.

Waluta
Won. Przelicznik jest bardzo prosty, zasadniczo można zaokrąglić sumę 10.000 do 10 USD lub 5 EU.

Dodatkowe źródła informacji po polsku:
www.korea-online.pl

oraz w języku angielskim:
www.visitseoul.net
www.seoul.go.kr
www.visitkorea.or.kr