Welcome travelers!

Natural Born Vagabond™ is a bilingual (English and Polish) site devoted to travel photography and journalism. Here you can find images and articles from our remote travels. The ambition of the creators is to share the best stories with those who crave wilderness and adventure. If you would like to share your opinions or travel stories please contact us via e-mail.

Featured

Krótki przewodnik po Dubaju

Krótki przewodnik po Dubaju

W związku z tym, że linie lotnicze Emirates Airlines otworzyły bezpośrednie połączenia samolotowe pomiędzy Dubajem i Warszawą oraz zapadła już decyzja o ruchu bezwizowym dla Polaków, otrzymujemy niezliczoną ilość pytań związanych z tym miastem. Poniżej znajdują się nasze rekomendacje miejsc wartych zobaczenia w Dubaju i jego okolicach oraz zestaw wybranych i wypróbowanych atrakcji wraz z bezpośrednimi linkami do ich operatorów. Na oddzielnej stronie znajdziecie Państwo przygotowaną przez nas Mapę zwiedzania Dubaju z obiektami opisanymi w poniższym przewodniku. Tekst i fotografie Dominika D.


Dubaj-i-okolice-TravelbookNOWOŚĆ:
Rozbudowana wersja książkowa niniejszego przewodnika po Dubaju autorstwa Dominiki D. dostępna jest w formie książkowej na stronach wydawnictwa Bezdroża.

W Dubaju Jak w RajuWięcej na temat życia w Dubaju można przeczytac w artykule “W Dubaju jak w Raju” w elektronicznym magazynie Inspiracje (Nr 2, 2014) wydawanym przez portal Globtroter.pl 

Dubaj – miasto położone w emiracie o tej samej nazwie, jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Drugim co do wielkości miastem w ZEA, jest stolica państwa: Abu Zabi (ang. Abu Dhabi). Strategiczne położenie Dubaju na wybrzeżu Zatoki Perskiej (lokalnie zwanej Zatoką Arabską), w samym centrum Bliskiego Wschodu, oraz bezpośrednie połączenia lotnicze z większością świata, pozwalają na wyśmienity rozwój turystki w tym emiracie. Mieszkańcy Dubaju stanowią mieszankę ponad 200 narodowości. Znakomita większość ludności pochodzi z subkontynentu indyjskiego: Indii, Pakistanu, Bangladeszu, następnie Azji Wschodniej (głównie Filipin) oraz emigracji z innych części świata. Niewielki procent populacji, bo zaledwie ok. 11% ludności, to rdzenni mieszkańcy Półwyspu Arabskiego, potomkowie plemion beduińskich.

Spirit of the Union - Coffee mug

Kubeczek pamiątkowy z oficjalnym logo obchodów 40-lecia uformowania unii. Sylwetki postaci symbolizują siedmiu ojców założycieli ZEA.

Odrobina historii nie zaszkodzi:

Warto wspomnieć, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie powstały nie tak dawno, bo na przełomie lat 1971-72 przy udziale tzw.“Siedmiu Ojców Założycieli” (7 Founding Fathers) – czyli władców poszczególnych emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżejra. Rocznicę założenia federacji obchodzi się tu 2 grudnia (jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy). Jeśli zdarzy się Państwu odwiedzić Dubaj w tym czasie, będziecie mieli okazję zobaczyć kawalkady samochodów osobliwie ustrojonych flagami i portretami szejków.

Wokół Dubaju na czterech kółkach:

Dubaj rozciąga się na długości ok. 75 kilometrów z pełnym dostępem do morza. Przewidywana długość linii brzegowej emiratu po ukończeniu budowy wszystkich sztucznych wysp ma wynosić ponad 520 km (sic!). Pierwsza sztuczna wyspa w kształcie palmy, oddana została do użytku w 2009 roku, jest to słynna Palm Jumeirah. Nadbrzeżna część miasta Dubaj nazywa się “Jumeirah”, składa się ona z 3 rejonów administracyjnych “Jumeirah 1”, “Jumeirah 2”, “Jumeirah 3”. Dobrze też wiedzieć, iż tą samą nazwę nosi również popularna w Dubaju sieć hoteli Jumeirah (co może być mylące dla nowo-przybyłych). W związku z rozległym położeniem miasta oraz wysokimi temperaturami panującymi w Emiratach polecamy poruszanie się po terenie samochodem, metrem bądź autobusem, ograniczając, aczkolwiek nie rezygnując z pieszych wycieczek.
Nota autorska: W poniższym tekście opisujemy tylko wybrane i wypróbowane przez nas atrakcje. Brak tu opisu dzielnic mieszkalnych takich jak np.: bardzo polarna wśród ekspatriantów Dubai Marina, która również może być celem turystycznym. Wieżowce pełne restauracji, butików, luksusowych jachtów i ekstrawagankich samochodów wypełniają tam horyzont.

Jeśli masz tylko 24 godziny w Dubaju:

Jeden dzień to bardzo mało czasu, ale z naszego doświadczenia wiemy, że można w tym czasie z powodzeniem zobaczyć najbardziej spektakularne turystyczne atrakcje Dubaju. Aby wykorzystać ten czas jak najlepiej przygotowaliśmy trasę zwiedzania rozpoczynając od strony lotniska poprzez główne atrakcje: najważniejsze obiekty architektoniczne, kulturalne i historyczne. Tutaj znajduje się mapa zwiedzania Dubaju. 

  1. Na śniadanie polecamy wycieczkę do centrum handlowego Dubai Mall i spacer przy gigantycznym akwarium z waniliowym “szejkiem” z wielbłądziego mleka w dłoni. Tuż obok centrum handlowego, znajduje się Burj Khalifa [burdż chalifa] (obecnie jest to najwyższy budynek świata o wysokości 829.8 m.). Rezerwacji wstępu na punkt obserwacyjny wieży dokonuje się na stronie internetowej: At The Top’ Observation Deck (wejście i kasa biletowa dla turystów znajdują się na parterze w centrum handlowym Dubai Mall). Następnie warto przespacerować się wokół The Dubai Fountain – jest to największa na świecie zsynchronizowana z muzyką i światłem fontanna (pokazy odbywają się po południu i wieczorem). Będąc w tej okolicy można też odwiedzić Souk Al Bahar (dosł. tłum. rynek żeglarza) kompleks handlowo-rozrywkowy w stylu starego bliskowschodniego miasta znajdujący się na wyspie otoczonej szucznym zbiornikiem wodnym. Z Dubai Mall prowadzi tam mostek ze świetnym widokiem na panoramę pełną luksusowych hoteli.
  2. Następną atrakcją jest oddalony o ok. 15 km. od śródmieścia nadmorski kompleks turystyczny: Madinat Jumeira z luksusowymi hotelami, aleją handlową, restauracjami i amfiteatrem. Znajduje się w tej okolicy słynna ikona Dubaju: 7 gwiazdkowy hotel Burj Al Arab [burdż al-arab] w kształcie żagla, zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Toma Wrighta. Burj Al Arab jest bardzo popularną atrakcją turystyczną. Będąc po raz pierwszy w Dubaju trzeba zobaczyć ten budynek, choćby z daleka. Na terenie kompleksu Madinat Jumeirah można zajrzeć do perskiej restauracji Anar (tłum. granat). Restauracja ta serwuje interesujące dania etniczne z dodatkiem owocu granatu. Polecamy ryby z grilla i duszoną baraninę, na deser warto zamówić perską herbatę z kardamonem i świetnymi irańskimi ciasteczkami. (Przedział cenowy to 350-500 dirham za lunch dla 2 osób.)
  3. Jeśli czas na to pozwoli, można się udać na odpoczynek na jednej z dubajskich plaż. Szczególnie ciekawa jest plaża kite-surferów gdzie w weekendy latawce wprost wypełniają horyzont. (Można się tu również w kilka godzin nauczyć podstaw kite-surfingu, po uprzedniej rezerwacji instruktora.)
  4. Późniejszym popołudniem dobrze jest się wybrać na wycieczkę w okolice “Starego Dubaju”. Proponujemy zwiedzić tradycyjne rynki, tzw. Dubai Souks nad kanałem zwanym: Dubai Creek. Najlepiej dojechać taksówką do rynku tekstylnego (Textile Souk) i zacząć od spaceru po jego uliczkach. Można się tu zaopatrzyć się w drobne upominki oraz spróbować arabskich specjałów w restauracji o zrelaksowanej atmosferze: Bait Al Wakeel. Restauracja położona jest nad samą wodą w bocznej uliczce rynku tekstylnego. Rynki z przyprawami i złotem (Spice and Gold Souk) znajdują się po przeciwległym brzegu kanału Dubai Creek. Najlepiej przeprawić się tam tradycyjną łodzią drewnianą o nazwie Abra ze stacji wodnej Bur Dubai. Szczególnie widokowy jest rejs po kanale podczas zachodu słońca. (Koszt przeprawy na drugą stronę kanału to: 1 dirham od osoby. Za prywatną 30 minutową przejażdżkę zapłacimy 60 dirham.) 
  5. Jakby tego było mało, wieczorem można się wybrać do dzielnicy finansowej Dubaju: DIFC, gdzie szykowne bary i restauracje otwarte są do późna w nocy.

Jeśli masz 3 dni:

Liczne firmy na terenie miasta oferują ekscytujące turystyczne atrakcje:

  1. Przeżyj samochodowe safari na pustyni z tradycyjnym arabskim poczęstunkiem, fajką wodną, tańcem brzucha i jazdą na wielbłądzie.
  2. Pływaj z delfinami w hotelu Atlantis The Palm, który znajduje się na słynnej sztucznej wyspie w kształcie palmy: Palm Jumeirah.
  3. Spędź dzień w parku wodnym Wild Wadi.
  4. Zjedz obiad podczas rejsu po Dubai Creek na tradycyjnej łodzi zwanej “dhow”.
  5. Wybierz się na wycieczkę do dzielnicy Deira w poszukiwaniu najlepszej shoarmy (znanej w Polsce pod nazwą kebabu) i zobacz zapasy na piachu pakistańskich robotników.
  6. Odwiedź sztuczny stok narciarski Ski Dubai w Mall of the Emirates i prawdziwe… pingwiny.
  7. Spróbuj swoich sił w poławianiu pereł tradycyjną metodą nurkowania na bezdechu.

Jeśli masz do dyspozycji tydzień:

Geografia Półwyspu Arabskiego umożliwia ciekawe sposoby spędzenia wolnego czasu również poza miastem. W odległości zaledwie 2-3 godzin drogi samochodem od Dubaju do dyspozycji są:

  1. Wyprawy nurkowe z miejscowości położonych nad Zatoką Omańską: Dibba, Khofarkhan lub Fujairah. Divers Down to jeden z ośrodków nurkowych wartych sprawdzenia.
  2. Nocne safari z noclegiem na pustyni – na terenie rezerwatu Dubai Desert Conservation Reserve.
  3. Połów ryb na zatoce. Próbowaliśmy tradycyjnych metod połowu ryb z firmą Musandam Sea Adventures & Travels. Jest to wycieczka na północ półwyspu, gdzie przekracza się granicę z Musandam – terytorium enklawy Omanu. Wizy otrzymuje się na granicy.
  4. Trekking w górach Hadżar – z przewodnikiem.
  5. Przeloty balonem nad pustynią. Więcej informacji w języku angielskim znajdziecie Państwo na stronie o naszej wycieczce balonem nad pustynią.
  6. Lekcja jazdy terenowej po piaszczystych wydmach z instruktorami z  Offroad Zone.

Szybka wyprawa do Abu Dhabi:

Stolica ZEA jest oddalona od Dubaju tylko o godzinę drogi. Podróżuje się szybko autostradą zwaną Sheikh Zayed Rd. Można się tam wybrać taksówką (ok. 250 dirham za kurs w jedną stronę, lub ok. 400 dhs za cały dzień – należy uzgodnić z kierowcą trasę i czas podróży), wynajętym samochodem (ok. 250 dirham za dzień) lub autobusem linii E101 (ok. 20 dirham). Główne atrakcje:

  1. Wizyta na Yas Island gdzie znajduje się tor wyścigowy Yas Marina Circuit oraz Ferrari World.
  2. Wizyta w hotelu Emirates Palace i degustacja hamburgera z wielbłąda z dodatkiem płatków 24 karatowego złota (sic!) w kawiarni Le Caféznajdującej się w holu tegoż hotelu.
  3. Zwiedzanie Sheikh Zayed Grand Mosque, wspaniałej architektonicznie świątyni i grobowca władcy ZEA, którego imię nosi.
  4. Wycieczka kajakiem wśród mangrowców.
  5. Można się tu również pokusić o wyprawę na pustynię i spędzenie nocy w urokliwym hotelu oddalonym od Abu Dhabi o ok. 200 km.: Tilal Liwa.

Parki i przyroda w Dubaju:

W mieście dokłada się wszelkich starań aby wykorzystać przestrzeń publiczną w jak najbardziej użyteczny sposób. Powstało w ten sposób kilka pięknych parków i rezerwat przyrody w Ras Al Khor gdzie można podziwiać migrujące z Azji do Afryki ptaki i rezydujące tam cały rok różowe flamingi. Wstęp do parków jest płatny ok. 5 dirham od osoby. Warte uwagi są:

  1. Creek Park  położony tuż nad wodą, duży park z pięknym ogrodem kaktusowym i widokową kolejką linową.
  2. Zabeel Park – ze względu na centralne położenie przypomina nam nieco nowojorski Central Park. Znajduje się tu sztuczne jeziorko, na którym można wynająć rekreacyjne łódeczki.
  3. Safa Park – (obecnie w przebudowie) oferujący widoki na wspaniałą panoramę śródmieścia oraz zaciszne gaje palmowe.
  4. Ras Al Khor Wildlife Sanctuary – rezerwuar wodny gdzie znalazły swoją ostoję liczne migrujące ptaki – raj dla ornitologów. Wstęp woolny.

Kulturalna lekcja z historii Dubaju:

Niestety nie zachowano zbyt wielu oryginalnych zabudowań z wioski rybackiej i osady poławiaczy pereł, które istniały tu jeszcze 60 lat temu. W celach turystycznych odbudowano część starego Dubaju. Rejony te warto zwiedzić gdyż doskonale obrazują oszałamiający postęp jaki nastąpił na tym skrawku pustyni w ciągu ostatnich dekad:

  1. Dubai Museum – historia Dubaju w pigułce. Wstęp symboliczne 2 dirham.
  2. Al Fahidi District (Bastakiya) – zrekonstruowana historyczna dzielnica Dubaju, z malowniczymi wieżami wiatrowymi (Wind Towers), które służyły dawniej jako system klimatyzacyjny budynków.
  3. Heritage Village – zrekonstruowana wioska poławiaczy pereł.
  4. Saeed Al Maktoum House – zrekonstruowany dom dziadka obecnego emira Dubaju: szejka Muhammad bin Rashid Al Maktoum.
  5. Women’s Museum – ważne muzeum obejmujące tematykę kobiet w Islamie.

Lista kulturalnych perełek Dubaju:

  1. The Archive – to założona niedawno biblioteka/klub książki, znajduje się w Safa Park, w ofercie ma nie tylko ciekawe książki dotyczące kultury regionu ale także różnego rodzaju spotkania i warsztaty zarówno artystyczne jak i literackie.
  2. The Magazine Shop, otwarty poza sezonem letnim sklepik/kafejka z najbardziej odlotowym designerskimi magazynami świata. Jego twórca i pomysłodawca Kamal dokłada wszelkich starań aby znajdujące się w sprzedaży magazyny były unikatowe i świetnie zaprojektowane. Obecnie funkcjonują dwie lokalizacje: DIFC Gate Village #8 i Media City Loft #2
  3. The Pavilion – artystyczno kulturalna przestrzeń w centrum Dubaju z dobrą kafejką, stanowi doskonałe miejsce spotkań.
  4. Dubai Moving Image Museum – niedawno otwarte w dzielnicy Tecom prywatne muzeum historii obrazu ruchomego ze świetną kolekcją historycznych eksponatów. Znajduje się tu między innymi zrekonstruowany fotoplastykon.

Sztuka:

Miasto rozwija się prężnie zarówno pod względem ekonomicznym jak i kulturalnym. Dla miłośników sztuki warte polecenia są:

  1. Al Quoz – industrialna dzielnica gdzie swoją siedzibę ma wiele galerii prezentujących artystów z regionu, mieści się tu m.in artystyczna aleja Alserkal Avenue.
  2. Gate Village w DIFC – zagłębie komercyjnych galerii artystycznych na wysokim poziomie. Organizowane są tu regularnie wieczory Art Nights, wydarzenia pełne szlifu i szyku.
  3. Doroczne targi sztuki Art Dubai.
  4. Festiwal filmowy DIFF.

Więcej informacji o sztuce w Dubaju znajduje się na stronach Art in the City. Znaleźć tam można darmową mapę artystyczną regionu w postaci aplikacji mobilnej: ArtMap. Na stronie internetowej Art in the City można również znaleźć rozkład i terminy wycieczek objazdowych po obiektach związanych ze sztuką, tzw. ArtBus.

Coś dla smakoszy:

Odwiedzanie nowych restauracji należy do popularnych zajęć mieszkańców Dubaju. Autentyczne kuchnie etniczne prezentują się tu znakomicie pośród luksusowych restauracji. Poniżej wymieniamy nasze ulubione miejsca o bezpretensjonalnej atmosferze, gdzie rachunek nie powinien zrobić zbyt wielkiej dziury w budżecie. Jeśli jesteście Państwo gotowi na przygodę kulinarną, zapraszamy! Wszystkie lokalizacje oznaczone są na naszej mapie Dubaju.

  1. Zaroob – nasza ulubiona jadłodajnia z lewantyńskimi przysmakami, mieści się w okolicy DIFC, na Sheikh Zayed Rd.
  2. Ravi’s – to pakistańska restauracja serwująca dania “prosto z pieca” na ruchliwej ulicy w dzielnicy Satwa. (Poproś taksówkarza o Satwa Roundabout – stamtąd będzie już łatwo trafić.)
  3. Bonna Annee – oryginalna etiopska restauracja w dzielnicy Deira. Dosyć trudno ją znaleźć (znajduje się ona niedaleko stacji metra Abu Hail) ale warto! Rozmaite dania podawane są na płaskim, gąbczastym placku zwanym indżera, którego używa się zamiast sztućców. Pieczywo to ma lekki posmak fermentacji jakiej poddaje się mąkę przed jego pieczeniem.
  4. Gazebo – sieć indyjskich restauracji. Duży wybór dań i przyzwoite ceny (lunch dla 2 osób ok. 90 dirham).
  5. Bu Qtair – smażalnia ryb położona niemalże na plaży Umm Suqeim. Po prostu wybierz rybę lub krewetki zamarynowane w sosie curry i delektuj się prostotą tego posiłku przy plastikowych stolikach lub na pobliskiej plaży.
  6. Calicut Paragon – doskonała restauracja rodem z Kerali (Południowe Indie) godne polecenia: kraby w sosie mango-curry.
  7. Al Fanar – jedna z niewielu w mieście prawdziwie lokalnych restauracji. Serwowane są tu oryginalne “emirackie” potrawy. (Festival City)

Specjały kulinarne, których warto spróbować:

  • Daktyle są bardzo popularne w ZEA. Istnieje ponad 150 odmian daktyli i sprzedawane są w różnych formach: świeże, suszone czy w czekoladzie. Polecamy wizytę i zakup daktyli w pięknych opakowaniach w sieci sklepów Bateel lub w znacznie tańszej wersji w sklepach spożywczych.
  • Wielbłądzie mleko i czekolady z wielbłądziego mleka można kupić na stoiskach marki Al Nassma.
  • Lewantyńskie przystawki zwane meze: Babaghanoush/Mutabal – pasta z grillowanej oberżyny z dodatkiem sezamu i czosnku, Hummus – dip z mielonej ciecierzycy, Kibbeh – rodzaj gałek mięsnych podawanych na gorąco, mają charakterystyczny kształt małej cytrynki, Tabouleh – rodzaj sałatki z drobno posiekanej pietruszki, pomidorów, cebulki, soku z cytryny, oliwy i czasem dodatku kaszy, Vine Leaves – malutkie “gołąbki” zawijane w liście winogronowe, podawane na zimno.
  • Miętowo-cytrynowa lemoniada – bardzo odświeżający napój ze świeżych liści mięty, serwowany jest w większości restauracji i stoisk z sokami.

Sport:

Pośród wielu rozrywek oraz szerokiej oferty aktywnego wypoczynku, w Dubaju znajdziemy równie  widowiskowe i raczej niezwykłe wydarzenia sportowe:

  1. Wyścigi wielbłądów, które odbywają się w sezonie zimowym na torze wyścigowym w Al Marmoum (strona w języku arabskim).
  2. Liga hokejowa – o dziwo, w tym pustynnym kraju liga hokeja lodowego działa bardzo prężnie. Znajdują się tu dwa sztuczne lodowiska, jedno w Dubai Mall a drugie w Al Nasr Leisureland. Rozgrywki hokejowe odbywają się w obu miejscach. Szczegóły na stronie: Dubai Mighty Camels.
  3. Regaty tradycyjnych łodzi gaflowych, które są dorocznie organizowane przez Dubai International Marine Club.
  4. Niezastąpione wrażenia dla fanów adrenaliny to tandemowe skoki spadochronowe z widokiem na sztuczną wyspę Palm Jumeirah w słynnym klubie sportowym Skydive Dubai.

Ubiór i obyczaje:

W Dubaju panuje atmosfera tolerancji i wzajemnego szacunku pomiędzy wieloma kulturami, które tu koegzystują. Chociaż zobaczyć tu można nawet najbardziej wyszukane kreacje i głębokie dekolty, dobrze postrzeganym jest skromny ubiór i “przyzwoite” zachowanie. Z szacunku dla miejscowych obyczajów warto się powstrzymać od nadmiernego okazywania czułości w miejscach publicznych oraz zbyt frywolnego stroju.

Święta:

W ZEA weekend zaczyna się w piątek, który jest dniem świątecznym (niedziela to dzień pracujący). Ramadan, Eid oraz Urodziny Proroka – są to święta ruchome (dokładne daty tych świąt są wyznaczane wg kalendarza muzułmańskiego bazującego na fazach księżyca). Stałe dni wolne od pracy to: tzw. National Day – rocznica utworzenia państwa (2. grudnia) oraz międzynarodowy Nowy Rok (1. stycznia).

Komunikacja w mieście

Sieć RTA, obsługuje metro, autobusy i nowy tramwaj w dzielnicy Dubai Marina. Karta metra działa również w niektórych taksówkach wodnych. Warto pamiętać, że w ZEA panuje Islam, w związku z tym w transporcie publicznym znajdują się części zarezerwowane wyłącznie dla kobiet i dzieci  (zwykle z przodu pojazdu). Reszta pojazdu jest dostępna dla osób obu płci.
Taksówki są ogólnie dostępne i bardzo popularne, szczególnie w miesiącach letnich – minimalna kwota to 10 dirham. Napiwki dla taksówkarza – zwykle zaokrągla się kwotę do najbliższej “piątki”.

Waluta:

– Dirham = 100 fils
Bankomaty są wszędzie dostępne i płacić można kartą w większości miejsc. Na rynkach i straganach płaci się gotówką, szczególnie ważne aby mieć drobne gdy próbuje się negocjować ceny.

  • Drewniane łodzie "abra" na kanale w Dubaju
  • Drewniane łodzie "abra" na kanale w Dubaju
  • Drewniane łodzie "abra" na kanale w Dubaju
  • Drewniane łodzie "abra" na kanale w Dubaju
  • Drewniane łodzie "abra" na kanale w Dubaju
  • Witryna sklepowa na Złotym Rynku w Dubaju - Gold Souk Dubai
  • Targ z przyprawami w Dubaju - Spice Souk Dubai
  • Drahmy - lokalna waluta ZEA
  • Tradycyjny kuter drewniany zwany "dhow" na kanale w Dubaju - Dubai Creek
  • Burj Khalifa - Widok z Zatoki Perskiej, lokalnie zwanej Zatoką Arabską.
  • Burj Khalifa - widok ze "Starego Miasta"
  • Wyścigi wielbłądów - Al Marmoom, Dubai.
  • Wyścigi wielbłądów - Al Marmoom, Dubai
  • Wyścigi wielbłądów - Al Marmoom, Dubai
  • Dubai Creek Park - wzgórze kaktusowe
  • Pingwiny na sztucznym stoku narciarskim: Ski Dubai
  • Pingwiny na sztucznym stoku narciarskim: Ski Dubai
  • Pingwiny na sztucznym stoku narciarskim: Ski Dubai
  • Flamingi w rezerwacie Ras Al-Khor, Dubaj
  • Flamingi w rezerwacie Ras Al-Khor, Dubaj
  • Bliźniacze wierze Rolex - Dubai Creek
  • Zachód słońca nad kanałem w Dubai Creek
  • Zachód słońca nad kanałem w Dubai Creek z białym meczetem w tle
  • Zachód słońca nad Zatoką Perską

Podstawowy słowniczek pojęć arabskich:

W Dubaju język angielski jest bardzo rozpowszechniony w codziennym użyciu i raczej nie będziemy mieli problemu z komunikacją. Poniżej, jako ciekawostkę, podajemy kilka zwrotów grzecznościowych i słówek po arabsku, które warto znać:

[marhaba] – witaj
[ahlan ła sahlan] – witam i zapraszam
[szukran] – dziękuję
[afłan] – w odpowiedzi na [szukran]: nie ma za co
[a salaam alajkum] – pokój niech będzie z z tobą
[ła alajkum ła salaam] – (odp.) i z tobą niech będzie pokój
[sabaah el-khair] – dzień dobry (przed południem)
[sabah el-nuur] – (odp.) dzień dobry
[masaa el-khair] – dobry wieczór (po południu)
[masaa el-nuur] – (odp.) dobry wieczór
[ma’ as-salaama] – do-widzenia
[kaif-al hal/ik] – jak się masz? (forma męska/żeńska)
[bikhair, szukran] – dobrze, dziękuję
[tamam] – dobrze, wyśmienicie
[mumtaz] – wspaniale
[al hamdu lilah] – dzięki Bogu
[in sha’ allah] – jak Bóg da
[ma ismuka/i] – jak Ci na imię?
[ismi…] – mam na imię…
[min ajna anta/i] – skąd jesteś?
[bolanda] – Polska
[ana bolandi/ja] – jestem Polakiem/Polką
[habibi/ti] – kochanie (m/ż) (zwrot używany tylko w zażyłych relacjach)
[madina] – miasto
[nakheel] – palma
[dżamal] – wielbłąd

Dodatkowe informacje:

Źródła informacji i publikacje w języku angielskim, które mogą się przydać w planowaniu oraz podczas podróży do Dubaju:

  • Bardzo dobrym źródłem bieżących informacji jest tygodnik Time Out Dubai, który oferuje recenzje imprez, restauracji i wszelkich lokalnych atrakcji. Jednym z ciekawszych artykułów jaki się ostatnio ukazał na łamach tego tygodnika jest przewodnik dla turystów “na budżecie”: Backpackers’ guide to Dubai.
  • Przed planowaniem podróży warto też sprawdzić Dubai Calendar – portal zawierający terminy większości wydarzeń i aktualną listę festiwali w mieście.
  • Warto też sprawdzić przewodniki i mapy wydawnictwa Explorer
  • The Entertainer publikuje słynne w Dubaju książki z kuponami zniżkowymi na wszelkiego rodzaju usługi.
  • Ciekawy artykuł z CNN, polecamy jego lekturę szczególnie sceptykom: Is Dubai the center of the world (again)? Autor: Parag Khanna, special for CNN May 3, 2013
  • Dobra książka do samolotu: Dubai: The Story of the World’s Fastest City. Autor: JIM KRANE (2010)
  • Wspaniale przygotowana strona internetowa poświęcona historii Dubaju, założona i prowadzona przez pasjonata, Lena Chapmana, pełna jest starych fotografii i informacji z pierwszej ręki na temat dziejów tego miasta: “Dubai as it used to be”.

EXPO 2020 - Be Part of It!

Dubaj wygrał konkurs ofert na miasto goszczące światową wystawę Expo 2020. W głosowaniu uczestniczyli delegaci 167 państw, w tym z Polski. Wystawa będzie trwała od 20 października 2020 roku do 10 kwietnia 2021 roku. Termin imprezy pokrywa się z obchodami pięćdziesięciolecia powstania ZEA. DubaiExpo2020

 

Jeśli szukacie Państwo upominków z Dubaju, zapraszamy na zakupy do naszego butiku artystycznego gdzie znajdziecie wyroby z motywem akwareli: Dubai Creek.