Welcome travelers!

Natural Born Vagabond™ is a bilingual (English and Polish) site devoted to travel photography and journalism. Here you can find images and articles from our remote travels. The ambition of the creators is to share the best stories with those who crave wilderness and adventure. If you would like to share your opinions or travel stories please contact us via e-mail.

Featured

Krótka relacja z EXPO 2015

EXPO2015 FRANCE Pavillion
Na początku września byliśmy z krótką wizytą w Mediolanie na EXPO 2015. (Kai pracuje nad przygotowaniem kolejnej Światowej Wystawy EXPO 2020, która odbędzie się w Dubaju, zatem wybraliśmy się tam “służbowo”.)  Zwiedzając wystawę skupialismy się głownie nad organizacyjnymi aspektami ekspozycji oraz realizalizacją tegorocznego tematu: „Wyżywienie planety, energia dla życia”, ale mieliśmy też czas na odwiedzenie kilku narodowych pawilonów. Zobaczyliśmy tam interesujacy przekrój strategii żywieniowych oraz ciekawe rozwiązania inteligentnego zarządzania naturalnymi zasobami.

Na EXPO w Mediolanie zwiedziliśmy m.in. przyjemnie minimalistyczny polski pawilon wykonany z drewnianych skrzynek na jabłka. W polskim pawilonie najbardziej przypadły nam do gustu rzeźby Igora Mitoraja oraz piękny naturalny ogród, w którym wprost pachnialo Polską jesienią.
EXPO2015 POLAND

Polski pawilon – EXPO 2015, Mediolan

Wiele krajów skupiło się na prezentacji nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w nawiązaniu do kultury i geografii własnego regionu. Pawilon z Azerbejdżanu promował rejon Kaukazu jako zródło tradycyjnej i zdrowej żywności. Emiraty Arabskie pokazały świetnie zaprojektowany pawilon inspirowany pustynnymi wydmami oraz mini prezentacje holograficzne związane z problemami  eksploatacji złóż naturalnych półwyspu arabskiego. Białoruś ze swoim pawilonem o kształcie inspirowanym młynem wodnym, promowala zasoby naturalne kraju, poprawę jakości wody oraz walkę z głodem.

EXPO2015 UAE

Pawilon Emiratow Arabskich wykonany z piasku, szkla i cementu.

Czechy połączyły w swoim pawilonie naukę i kulturę z zabawą pod wspólnym tytułem Laboratorium Życia. Można tam było nie tylko napić się Pilsnera ale także posmakowac interaktywnych prezentacji z dziedziny inżynierii genetycznej, sprawdzić jak działa oszczędne energetycznie laboratorium naukowe, czy przespacerować się w hydroponicznym lesie. Motyw przewodni ekspozycji z Izraela również doskonale wpasował się w tegoroczne EXPO. Prezentacja obejmowała przyszłość inżynierii rolniczej, vertykalne uprawy polowe oraz rozwiązania nawadniania roślin w trudnych warunkach. Francja i Niemcy ujęły nas nie tylko swoją prezentacją, ale rownież dostępnością ekspozycji. (Pomimo ogromnego natłoku zwiedzających nie utknęliśmy tam ani na chwilę w męczących kolejkach.) Bardzo podobał się nam pawilon Brazylii w formie ogromnej interaktywnej trampoliny, gdzie nawet dorośli bawili się jak dzieci. Motto ekspozycji Watykanu “Nie samym chlebem człowiek żyje”, inteligentne powiazało istotę duchowości z tegorocznym żywieniowym tematem EXPO.

EXPO2015

Ponad 140 krajów przygotowało swoje prezentacje na EXPO 2015

Zabrakło nam niestety czasu na wizyty w pawilonach Chin, Korei i Japonii, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Czas oczekiwania na wejscie do najbardziej popularnych ekspozycji niejednokrotnie przekraczał godzinę. Jest to jeden z aspektów organizacyjnych EXPO wartych usprawnienia w przyszłości.

EXPO 2015 to pierwsza Światowa Expozycja jaką oboje zwiedziliśmy. Po wizycie doszliśmy do wniosku, że EXPO to nie tylko świetna wystawa imponujacych architektonicznie konstrukcji nawiązujących do kultury i geografii poszczególnych krajów. To również doskonała okazja do zapoznania się ze współczesną myślą technologiczną, postawami poszczególnych krajów wobec przyszłości naszej planety oraz, w dużym skrócie, obecną kondycją ludzkości.

EXPO Milano 2015 trwa do końca października: www.expo2015.org

 

 

 

Comments are closed.