21+ Najlepszych nowojorskich barów i jadłodajni (PL)
Jeszcze do niedawna mieszkaliśmy w Nowym Jorku, gdzie mieliśmy niezliczone okazje aby spróbować specjałów kulinarnych z różnych stron świata. Była to prawdziwa przygoda! Wspominamy często nasze ulubione jadłodajnie, które mogą zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Poniżej przedstawiamy wybór naszych ulubionych nowojorskich restauracji i barów, gdzie można dobrze zjeść bez rujnowania kieszeni. Na naszej mapie zaznaczamy też kilka miejsc, które stanowią już nieodłączny element kulinarnego krajobrazu Nowego Jorku. Przy opisach niektórych restauracji zadbaliśmy również o to, aby miłośnicy chmielowego trunku mieli łatwy wybór spośród wielu unikatowych marek znajdujących się obecnie na rynku.
- Japoński Grill – Yakitori Taisho w East Village. Jakitori to rodzaj tradycyjnej kuchni japońskiej, bardzo różnej od rozpopularyzowanego w ostatnich latach sushi. Restauracje jakitori serwują grillowane szaszłyki z przeróżnych składników: kurczęce żołądki, jaja przepiórcze, języki wołowe, kałamarnice, zielone cebulki, papryczki, grzyby no i oczywiście dla bardziej konserwatywnych podniebień: mięso z drobiowe. Warto spróbować: Shirasu Oroshi, jest to potrawa składająca się z narybku sardeli (ok 2,5 cm. anchovies) i posiekanego szczypiorku. Nasi japońscy znajomi twierdzą, że Yakitori Taisho jest jest jedną z najbardziej autentycznych restauracji w tokijskim stylu jakie można znaleźć w Nowym Jorku (zwykle są one bardzo małe i ciasne). Serwowane jest tu również pysznie lekkie japońskie piwo Kirin Ichiban oraz Yebisu. Uwaga! Miejsce zdecydowanie zalicza się do kategorii żywieniowej “dla odważnych”.
5 St. Marks Pl., East Village, New York, NY (East Village)
- Sake Bar Decibel – mała piwniczka z ponad setką różnych sake w menu i maleńkimi stolikami. Do wyboru, do koloru. Jako ciekawostkę polecamy spróbować klasycznego sposobu picia sake podawanego w tzw. “masu” – jest to kwadratowe drewniane pudełeczko wypełnione trunkiem po brzegi, unosi się je do ust obydwoma rękoma. (Jeśli kelner ustawi szklaneczkę wewnątrz pudełeczka i sake przeleje się możemy je również wypić). Nie można tego miejsca pominąć na zakończenie (lub rozpoczęcie) dobrego wieczoru. Kampai!
240 East 9th Street, Manhattan, NY (East Village)
- New WonJo – koreański grill. W samym centrum Manhattanu pomiędzy 31 i 33 ulicą a brodway 5th avenue znajduje się Koreatown, słynne już ze swych restauracji otwartych do późna w nocy. Naszym ulubionym miejscem jest: New WonJo gdzie zajadaliśmy się koreańskim barbecue. Polega to na tym, że w każdym znajduje się grill węglowy, a wyciąg tuż nad paleniskiem odprowadza dym znad paleniska. Zamawia się głównie mięso wieprzowe, wołowe, kurczaka lub jagnięcinę, naszym zdaniem najlepsze jest podgardle wieprzowe. Do tego na stole lądują przystawki w nieograniczonej ilości: papryczki, grzyby, czosnek, cebulki, kimchi (sfermentowana kapusta pekińska – pycha!) Piecze się to wszystko samemu. Można jeść wszystko oddzielnie lub zawinąć gorące składniki w liść sałaty i delektować się ich smakiem. Do posiłku polecamy koreańskie piwo OB lub soju (rodzaj koreańskiej wódki). Jesteśmy bardzo dumni z naszego wyboru gdyż ta restauracja otrzymała w 2013 rekomendację przewodnika kulinarnego Michelin!
23 West 32nd Street, New York, NY (Korea Town)
- Jing Fong – Dim sum lub inaczej znany jako Yam Cha (w wolnym tłumaczeniu “picie herbaty”) jest to posiłek spożywany zwykle w godzinach porannych (najpóźniej do wczesnego popołudnia) w południowych Chinach zwłaszcza w regionie Kantonu, Hongkongu i Malezji. Składa się on z małych przystawek serwowanych zwykle w bambusowych koszyczkach, w których potrawy są przygotowywane, lub na małych talerzykach w przypadku warzyw. Dim sum jest bardzo zakorzeniony w tradycji kantońskiej. Jest to posiłek dzielony często z całą rodziną lub wieloma przyjaciółmi przy okrągłym stole. W tradycyjnej restauracji serwującej Dim Sum potrawy obwożone są pomiędzy stolikami na małych wózeczkach. Zamiast zamawiać z karty, można wybierać dania bezpośrednio z wózeczka. Do wyboru są między innymi:
- Shaomai – pierożki z wieprzowiną,
- Bao – pierożki przygotowywane na parze, nadzienie może być mięsne lub wegetariańskie,
- Lo mai gai – ryż przygotowywany na parze w liściu lotosu,
- Char siu – pieczona na rożnie wieprzowina, mieszanka przypraw barwi mięso na charakterystyczny czerwony kolor,
- Coeng fan – zrolowane pierożki podawane często z krewetkami
- Phoenix claws – kurze nóżki, podawane po uprzednim marynowaniu, gotowaniu i smażeniu,
- Turnip cake – rodzaj potrawy z tartej rzepy i mąki ryżowej, ciasto jest smażone i podawane w kosteczkach, często z warzywami,
- Congee – rodzaj ryżowego kleiku
- Baby Bok choy – mała chińska kapusta, podawana na ciepło z czosnkiem
- Choi sum – zielona roślina z rodziny kapustnych, równiez podawana na ciepło po uprzednim sparzeniu i usmażeniu,
- Egg tart – krucha babeczka z nadzieniem jajecznym
- Mango pudding – pyszny deser z owoców mango podawany na zimno
Etykieta. W restauracjach dim sum zasadniczo nie ma zbyt wielu restrykcyjnych zaleceń. Warto jednak wiedzieć o kilku grzecznościowych gestach:
– Do posiłku zwykle zamawia się herbatę. Zawsze polewa się herbatę innym osobom najpierw, później sobie. Możemy zauważyć, że rdzenni kantończycy dziękują za nalanie herbaty pukaniem w stół dwoma ugiętymi palcami (wskazującym i środkowym) – symbolizuje to ukłon i podziękowanie w stronę osoby obsługującej.
– Odsuwamy wieczko czajniczka na bok gdy skończyła się nam herbata, jest to sygnał dla kelnerów proszący o uzupełnienie wody.
– Posiłek zwykle spożywa się za pomocą pałeczek. Nakładamy sobie małą porcję ze wspólnego talerzyka do miseczki podanej przy nakryciu. Nasze pałeczki nigdy nie powinny sterczeć wbite pionowo w miseczkę ryżu, ani ostentacyjnie wskazywać na żadną osobę.
20 Elizabeth Street, New York, NY (China Town)
- Grand Sichuan – Hot Pot czyli “ognisty kociołek” Pochodzący z Mongolii i bardzo rozpowszechniony w środkowo-zachodniej prowincji Chin – Syczuan. Stąd nazwa tej restauracji. Hot Pot to potrawa wyśmienita. Podobnie jak koreańskie BBQ przygotowuje się je w restauracji samemu. Po środku stołu umieszczany jest elektryczny kociołek z wywarem warzywnym. Możemy zamówić wersję bardzo ostrą lub łagodniejszą. Polecamy obie – kociołek jest zwykle podzielony na dwie części więc możemy spróbować obu wersji jednocześnie. Zamawiamy z listy dowolne składniki, do wyboru są zwykle cieniutkie plasterki wołowiny, jagnięciny, lub kurczaka, wszelkiego rodzaju owoce morza, jajka przepiórcze, warzywa i makarony. Składniki wjeżdżają na stół surowe. Wrzucamy wszystko w dowolnej kolejności do gotującego się wywaru i po kilku minutach wyławiamy ugotowane kawałeczki mięs i warzyw przeznaczonymi do tego siateczkami. Tsingtao to chińskie piwo, które dobrze schłodzone przyniesie ulgę rozpalonemu podniebieniu.
227 Lexington Ave, New York, NY
- Cafe Prague – Nie ma to jak dobra kawa i proste dania z lokalnym pieczywem w czeskim towarzystwie. Do tego od niedawna dostępne jest tu czeskie piwo Pilsner!
2 West 19th Street, New York, NY (Flat Iron Dist.)
- Petite Abeill – Belgijska restauracyjka serwująca wyśmienity wybór piw importowanych włączając kilka odmian framboise (piwo z dodadkiem owoców, zwykle malin). Polecamy małże z frytkami, ale zasadniczo każde danie ma w sobie coś szczególnego!
44 West 17th Street, New York, NY (Flat Iron Dist.)
- Sala 19 – Hiszpańskie tapas w bezpretensjonalnej atmosferze. Dobra sangria (wino z dodatkiem owoców, i lodu) oraz pyszne krewetki z czosnkiem pośród dużego wyboru przekąsek i dań głównych to gwarancja pełnego żołądka!
35 West 19th Street, New York, NY (Flat Iron Dist.)
- Wizyta w Fette Sau BBQ to wycieczka do Williamsburga, “hipsterskiej” dzielnicy Brooklynu. Bardzo popularna jadłodajnia serwująca mięsa z grilla… na wagę. Dodatkowo dostępne są również chleb oraz drobne przystawki: sałatki, ziemniaki i kapusta kiszona. Piwo leje się tu strumieniami. Najlepiej dojechać tam linią metra L do stacji Bedford Av i przespacerować się kawałeczek.
354 Metropolitan Avenue, New York, NY (Williamsburg)
Kulinarne ikony Nowego Jorku.
Nowojorczycy znani są ze swoich specyficznych gastronomicznych upodobań. Restauracje, które przetrwały lata surowej krytyki tak wymagających konsumentów, zdecydowanie warte są odwiedzin!
10. Peter Luger Steakhouse w Brooklynie to nie lada gratka dla amatorów krwistego befsztyka. Słynie ona ze świetnie przyrządzonego mięsa i dosyć radykalnej obsługi. Kelnerzy zwykle prezentują z wielkim zaangażowaniem gatunki dostępnych steków i pomijają nagminnie dosyć standardowe przystawki. Uprzednia rezerwacja jest nieodzowna, czasem trzeba sporo czekać, na miejscu płaci się wyłącznie gotówką. Uwaga drogo!
178 Broadway, New York, NY (Brooklyn)
11. Katz’s Delicatessen – koszerne delikatesy funkcjonujące od 1888 roku! Najlepsze kanapki z pastrami i hot-dogi w mieście!
205 East Houston Street, New York, NY
12. Ed’s Lobster Bar – Jak sama nazwa wskazuje, specjalnością baru są homary. Dostaniemy tu najlepsze kanapki z mięsem homara (tzw. lobster roll), całego homara lub świeże ostrygi i ryby.
222 Lafayette Street, New York, NY
13. Shake Shack – niektórzy utrzymują, ze można tu zjeść najlepsze hamburgery pod słońcem. Naszym zdaniem oczekiwanie w 200 metrowej kolejce w porze lunchu zdecydowanie poprawia smak każdego dania. Nie mniej jednak ShackBurger z frytkami i szeikiem należy już do klasycznych dań zapracowanego nowojorczyka.
E 23rd St Madison Avenue, New York, NY (Flat Iron Dist.)
14. Magnolia Bakery – słynna cukiernia znajdująca się już w niejednym przewodniku dzięki filmowi “Seks w wielkim mieście”. Najbardziej popularny deser to pudding bananowy.
401 Bleecker St, New York, NY
Warto również spróbować:
Jeśli komuś ckni się za prostym jadłem rodem z PRL-u, proszę udać się do ukraińskiej restauracji
15. Veselka w East Village 144 2nd Ave, New York, NY lub odwiedzić znajdującą się w pobliżu polską pierogarnię
16. First Ave. Pierogi & Deli Co., która serwuje prawdziwe domowe pierogi, gołąbki i zupy na wynos. 130 1st Ave New York, NY
17. Live Bait – zupełnie bezpretensjonalny bar, gdzie serwowane są przysmaki rodem z południa Ameryki. Wnętrze baru i menu sprawia, że czujemy się przeniesieni w rejony Zatoki Meksykańskiej. Po godzinach zwykle bardzo tłoczno :-)
14 East 23rd Street, New York, NY (Flat Iron Dist.)
18. Almond – amerykańskie bistro, które serwuje dania kuchni francuskiej w najlepszym wydaniu, do tego rustykalny wystrój dodaje tej restauracji wyjątkowego czaru. Almond to idealna restauracja na bardziej wystawny posiłek.
12 East 22nd Street, New York, NY (Flat Iron Dist.)
Browarnie:
Ostatnimi czasy piwiarnie i micro-browary i ogródki piwne stały się niezwykle popularne w NYC. Dla amatorów chmielowego trunku mamy kilka sprawdzonych lokalizacji:
19. Burp Castle – niezwykły bar stylizowany na sanktuarium piwnego trunku. Wybór niespotykanych gatunków piwa jest naprawdę godny koneserów. Ze względu na mniszą/klasztorną naturę baru jedynym, mile tu widzianym, głośnym dźwiękiem wydawanym przez ludzką paszczę jest beknięcie z zadowolenia po wypiciu piwa ;-) Wszelkie inne wysokie tony spotkają się z solidnym: Cicho Sza!!! ze strony barmanów: SHHHHHH!!!
41 East 7th Street, New York, NY (East Village)
20. Brooklyn Brewery – Browar z powodzeniem zaopatruje w region Nowego Jorku w wyśmienite lokalne piwa. Mistrz browarnik Garrett Oliver dba o reputację zakładu, publikując książki i organizując prelekcje połączone z degustacją piw. Browar jest otwarty dla zwiedzających po uprzedniej rezerwacji. Happy hours w piątki wieczorem przyciągają tłumy wielbicieli piwa.
79 North 11th Street, Brooklyn, New York, NY (Brooklyn)
21. The Standard Biergarten – jeden z popularniejszych ogródków piwnych tuż u podnóża niedawno otwartego parku na dawnych torach kolejowych: High Line. Klasyczne niemieckie menu z kiełbaskami z grilla, preclami i świetnym piwem przyciąga niezliczone tłumy nietylko turystów ale i wielu miejscowych spragnionych po całodziennej nowojorskiej gonitwie. Podawane są tu tylko trzy gatunki piwa, polecamy Licher Weisse – piwo pszeniczne. Bardzo gwarne i tłoczne miejsce. Prost!
848 Washington Street, New York, NY (Meatpacking Dist.)
Plus! Ciekawostka warta uwagi:
Angel’s Share – jest to jeden z “ukrytych” i dobrze strzeżonych sekretów Manhattanu. Bar ten znajduje się za nieoznakowanymi drzwi wewnątrz japońskiej restauracji Sharaku na drugim piętrze budynku. Niestety zwykle dosyć długo czeka się tu na stolik. Warto usiąść przy barze aby móc podziwiać maestrię barmanów w przygotowywaniu wyszukanych koktajli.
8 Stuyvesant St., 2nd fl, New York, NY (East Village)
Aktualne zdjęcia restauracji zamieścimy przy najbliższej okazji. Poniżej “galeria pierwszego wrażenia” z NYC 2003:
This entry was posted on Tuesday, July 16th, 2013 at 8:31 am. It is filed under Americas, Artykuły po polsku (PL).
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.