Wiele krajów skupiło się na prezentacji nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w nawiązaniu do kultury i geografii własnego regionu. Pawilon z Azerbejdżanu promował rejon Kaukazu jako zródło tradycyjnej i zdrowej żywności. Emiraty Arabskie pokazały świetnie zaprojektowany pawilon inspirowany pustynnymi wydmami oraz mini prezentacje holograficzne związane z problemami eksploatacji złóż naturalnych półwyspu arabskiego. Białoruś ze swoim pawilonem o kształcie inspirowanym młynem wodnym, promowala zasoby naturalne kraju, poprawę jakości wody oraz walkę z głodem.
Czechy połączyły w swoim pawilonie naukę i kulturę z zabawą pod wspólnym tytułem Laboratorium Życia. Można tam było nie tylko napić się Pilsnera ale także posmakowac interaktywnych prezentacji z dziedziny inżynierii genetycznej, sprawdzić jak działa oszczędne energetycznie laboratorium naukowe, czy przespacerować się w hydroponicznym lesie. Motyw przewodni ekspozycji z Izraela również doskonale wpasował się w tegoroczne EXPO. Prezentacja obejmowała przyszłość inżynierii rolniczej, vertykalne uprawy polowe oraz rozwiązania nawadniania roślin w trudnych warunkach. Francja i Niemcy ujęły nas nie tylko swoją prezentacją, ale rownież dostępnością ekspozycji. (Pomimo ogromnego natłoku zwiedzających nie utknęliśmy tam ani na chwilę w męczących kolejkach.) Bardzo podobał się nam pawilon Brazylii w formie ogromnej interaktywnej trampoliny, gdzie nawet dorośli bawili się jak dzieci. Motto ekspozycji Watykanu “Nie samym chlebem człowiek żyje”, inteligentne powiazało istotę duchowości z tegorocznym żywieniowym tematem EXPO.
Zabrakło nam niestety czasu na wizyty w pawilonach Chin, Korei i Japonii, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Czas oczekiwania na wejscie do najbardziej popularnych ekspozycji niejednokrotnie przekraczał godzinę. Jest to jeden z aspektów organizacyjnych EXPO wartych usprawnienia w przyszłości.
EXPO 2015 to pierwsza Światowa Expozycja jaką oboje zwiedziliśmy. Po wizycie doszliśmy do wniosku, że EXPO to nie tylko świetna wystawa imponujacych architektonicznie konstrukcji nawiązujących do kultury i geografii poszczególnych krajów. To również doskonała okazja do zapoznania się ze współczesną myślą technologiczną, postawami poszczególnych krajów wobec przyszłości naszej planety oraz, w dużym skrócie, obecną kondycją ludzkości.
EXPO Milano 2015 trwa do końca października: www.expo2015.org